gwasze od renesans polska, warto?
- raspberry.dreams
- 28 lip 2020
- 3 minut(y) czytania
Gwasze to gęste i kryjące farby. Do ich produkcji potrzebny jest m.in. pigment, kaolin, a spoiwem jest guma arabska.
Gwasze Renesans są bardzo kremowe, pięknie się mieszają i są łatwe w obsłudze. Cena tubki 20 ml to ok. 4-5 złotych. Jest możliwość kupienia tubek 60 ml, ale jak na razie w kolorze białym i czarnym i cena to ok. 8-9 złotych.
Na każdej tubce podany jest kolor oraz jego nazwa i numer. Możemy przeczytać również jaki pigment jest w farbie oraz jaka jest światłoodporność.
Gwasze są rozcieńczalne w wodzie.
Stopień krycia farb zależy od tego jak bardzo rozrobimy je z wodą.
Największe i najlepsze krycie jest bez dodatku wody, wtedy farby są również najbardziej gęste.
Im więcej wody dodamy do koloru tym bardziej zwiększymy jego transparentność.
Po wyschnięciu kolory lekko bledną, jaśniejsze barwy troszkę ciemnieją, a ciemne stają się jaśniejsze.
Nadają się na różne powierzchnie, nie tylko papier.
Z jednego koloru można uzyskać całą paletę barw poprzez dodawanie innych kolorów, pięknie mieszają się ze sobą.
Farb można użyć również po wyschnięciu poprzez dodanie wody.
Gwasze mam od niedawna. Nigdy nie malowałam takimi gęstymi farbami. Kilka wspólnych prac już za nami, muszę przyznań, że w większości udanych. To farby, które wiele wybaczają. Co to znaczy? A tyle, że można zamalować niechciany błąd, wystarczy poczekać aż farba wyschnie i można nałożyć całkiem nową kryjącą warstwę.
Można rozprowadzać kolor na kartce, albo nakładać go grubo i warstwowo w zależności jaki efekt chcemy uzyskać.
Przy pierwszym spotkaniu nakładałam grubsze warstwy farb, nie mogłam ich dobrze wyczuć. Po wyschnięciu jednej warstwy dodawałam kolejne. Farba po wyschnięciu tworzy skorupę, która jest widoczna na papierze. Po dotknięciu czuć fakturę. Tworzenie zbyt grubej faktury jest ryzykowne ponieważ farba po wyschnięciu może pękać.
Moja pierwsza praca, która była malowana trochę intuicyjnie. Na początku miałam wrażenie, że gwasze są podobne do farb plakatowych, z którymi miałam do czynienia kilka dobrych lat temu. Ale gwasze tylko konsystencją przypominają plakatówki. Tutaj widać fakturę, która nie była z góry zamierzona. Po prostu nakładałam farbę i jej kolejne warstwy aby uzyskać efekt 3d. Mam wrażenie, że ilustracje gwaszami są trochę płaskie i trzeba dobrze je zrozumieć aby to przeskoczyć. Ja zanim załapałam o co chodzi wypaćkałam góry farby.


Głównie chodzi o to aby dobrze zaznaczyć światło i cień. Możemy spokojnie nakładać jaśniejsze kolory na ciemne więc próg błędu jest dość wysoki. Wiele rzeczy można poprawić i to jest chyba najlepsze w tych farbach.
Tutaj widać już trochę większą precyzję, więcej szczegółów. Bardziej skupiłam się na cieniach, detalach. Mieszałam ze sobą farby, aby uzyskać więcej odcieni, dodawałam więcej wody i efekt jest całkiem inny niż na pierwszych malunkach.


Robaki są idealnym przykładem, że jasne kolory doskonale nakłada się na ciemne i nie ma to znaczenia. Nic nie prześwituje, nie musi to być gruba warstwa. Farby są po prostu kryjące.


Tutaj użyłam tylko dwóch kolorów. Wyjściowym kolorem był fiolet nr 15 lak fioletowy i za każdym razem dodawałam więcej białej farby nr 01 biel tytanowa. Uzyskałam w ten sposób 8 całkiem nowych odcieni. Kolory również mieszają się znakomicie.


Na czym malować?
Jeśli papier to najlepiej papier do akwareli powyżej 200g. Jeśli jednak nie masz takiego papieru w domu nie musisz go specjalnie kupować. Zwykła kartka techniczna da radę, trochę się pofaluje, ale przeżyje. Można użyć również kartonu. Gwasze idealnie sprawdzą się również na drewnie, doniczkach, różnego rodzaju podłożu o matowym wykończeniu.


Jakie kolory na początek?
Biały i czarny – za ich pomocą możemy rozjaśniać i przyciemniać poszczególne kolory.
Zielony, niebieski, żółty, czerwony, brąz – z tych kolorów wymieszamy wszystko, jednak trzeba pamiętać, że farba zużywa się dość szybko i można skorzystać z bardzo ciekawej palety jaką proponuje producent. Jednak jak zawsze namawiam do kupowania na sztuki 😊 Możemy wybrać kolory jakich najbardziej potrzebujemy.
Na czym mieszać kolory?
Najlepiej na czymś szklanym lub plastikowym. Ja czasami używam talerzyka, ale najczęściej paletki, którą widać na zdjęciu z mieszaniem fioletowej farby. Jest to dokładnie górna część pudełka po akwarelach.
Zużycie
Zużycie tych farb jest dość szybkie. U mnie najwięcej farby zawsze zostawało na paletce. Często wyciska się więcej niż chcemy zużyć. Ale gwasze to farby, które po zaschnięciu spokojnie możemy użyć – wystarczy trochę wody.
Gdzie szukać inspiracji?
Ja używam przeważnie pinteresta i tutaj również zostawiam wam link do mojego konta, gdzie na tablicy gwaszowe inspiracje zostawiłam wam kilka pomysłów.
Kolejnym fajnym sposobem jest używanie lupy na instagramie do szukania pomysłów. Wystarczy odpowiedni hashtag np. #gwasze #gouache #renesanspolska
Polecam te farby z całego serca. Są świetną alternatywą dla zwykłych akwareli i nierzadko są wyzwaniem. Z nimi powstają całkowicie inne prace, wprowadzają całkiem inną technikę malowania do naszych umiejętności.
Comments